Готуємось  до ЗНО в умовах карантину (з  досвіду роботи ЗП(ПТ)О  м. Кривий Ріг)

 З початку карантину викладачі української мови та літератури  закладів професійної  (професійно -  технічної)  освіти перемістили свої заняття у віртуальний простір. Найважче  працювати  з випускниками,  адже  у них попереду  відповідальний  етап  в  житті -  складання ЗНО.

         Викладач  Міжрегіонального центру підготовки та перепідготовки звільнених в запас військовослужбовців Одінцова А. М. за  допомогою ресурсу  Google  Classroom  створила інтерактивне навчальне середовище для кожної групи з метою організації  дистанційного навчання з української мови. У кожній “класній кімнаті” відповідно  до планування та розкладу публікує  теоретичні матеріали та письмові  завдання, проводить тестування за допомогою  Google Forms. Комунікація зі здобувачами освіти  відбувається у вкладці “Потік”, в особистих коментарях, а також листуванням Gmail.

 

           З метою підготовки учнів до ЗНО  викладач  використовує такі ресурси: 

1.    Українська мова та література. підготовка до ЗНО. Тут розміщено відеолекції до кожної підтеми,  презентації та конспекти. Матеріали доступні для завантаження та перегляду у будь-який  зручний час, що значно  спростить підготовку та дозволить ще раз переглянути потрібне  безпосередньо  перед тестуванням.

https://courses.prometheus.org.ua/courses/course-v1:ZNO+UKR101+2017_T1/about  

2.              Підготовка  до ЗНО з української  мови містить відеолекції та тести для самоперевірки:

https://course.besmart.study/podgotovka-k-zno-po-ukrainskomu-yazyiku-i-literature/  

3.              Тренажер з правопису української мови поєднує теоретичні положення й практичні завдання, що сприяє засвоєнню  граматики української мови і вдосконаленню  правописних навичок: завдання, відповіді  та інтерактивні тести онлай- https://webpen.com.ua/index.html  

4.              Електронний  український правопис має зручний та швидкий пошук необхідного  правила -http://www.pravopys.net/ 

5.              За допомогою  ресурсу Google Classroom  та Google  Forms викладач проводить додаткове тестування (тест створює на основі завдань ЗНО минулих років).

6.              Індивідуальне консультування відбувається за допомогою Gmail, Classroom

 

       Дистанційну підготовку здобувачів освіти до ЗНО з української мови викладач   Центру підготовки та перепідготовки робітничих кадрів №1  Смушкова О. А. проводить  наступним чином:

1.    На  інтернет-платформі  «Дистанційне навчання», яка розміщена  на сайті Центру (https://ru.padlet.com/olena652015/mjkeah3w5vbt)  створено кабінет викладача української мови та літератури.

2.    У цьому кабінеті  відведений окремий розділ підготовці до ЗНО https://drive.google.com/drive/folders/1s3FKpbTLhFSwbpmFL3881Ex7FM_Bceq0

Вся необхідна інформація розділу  розміщена  по  тематичних папках:

-        корисні посилання на інтернет-ресурси, зокрема платформи https://ilearn.org.ua/#courses ,  https://znona200.net/ , https://navsi200.com/videos/, https://zno.osvita.ua/ukrainian/.

-         Можна переглянути  відеоуроки й виконати практичні завдання, скористатися  порадами й лайфхаками;

-          Зворотній зв’язок здійснюється за допомогою електронної пошти та Viber. Якщо здобувачі освіти потребують індивідуальної консультації з будь-яких питань, можуть отримати її по телефону або скайпу. Всі контакти викладача розміщені в особистому кабінеті на інтернет-платформі.

 

Викладач  Криворізького професійного ліцею  Неустроєва Ю. А.  переконана, що  важливим елементом в забезпеченні  якісної  підготовки до  ЗНО з української мови та літератури є правильно обрані  онлайн -платформи та зворотній зв’язок зі здобувачами освіти ЗП(ПТ)О,  без якого неможливо правильно скоординувати учнів на продуктивну працю.

Найкращими  ресурсами, вважає викладач, є genial.ly, wordwall і padlet.com, а також google-форми. В ресурсі genial.ly  можна  створити  цікаві вікторини  (https://view.genial.ly/5e94c52982c07e0d8587700a/game-viktorina), інтерактивні картки (https://view.genial.ly/5eafebd05fd11c0dc49e9d10/game-leksichni-pomilki1)

     Ефективним у  практичному використанні є wordwall, за допомогою якого створюються різні ігри (https://wordwall.net/ru/resource/1964199). Для зручного повернення до потрібного  матеріалу  є  використання  padlet.com, в якому просто розмістити всю інформацію, а також посилання на потрібний ресурс із завданнями (https://padlet.com/kpllearnukrainian/learn_ukrainian_literature).

      Краще  обирати  ту  платформу, на яку позитивно реагує більшість здобувачів освіти.    Дуже важливим у підготовці до ЗНО є контроль та зворотній зв’язок. Його найефективніше проводити, спілкуючись індивідуально. З цією метою  викладач використовує «Вайбер», надсилаючи в групу тести з певної теми. Здобувачі освіти опрацьовують їх, виконують тести і надсилають  виконані завдання.  Викладач перевіряє їх , а потім індивідуально спілкується з кожним учнем, розбирає  помилки, роз’яснює незрозуміле.

         Викладач  Криворізького  центру  професійної  освіти  робітничих кадрів торгівлі та ресторанного сервісу Носачова Т. С. створила  бесіди в Viber, Instagram, Telegram,  її електронна адреса та номер телефону також розміщені в цих групах.  Викладач надсилає теми, конспекти, запитальники, тести з обов’язковим посиланням на кожне джерело інформації. В свою чергу отримує  результат - скрін  пройденого тесту, фото виконаної вправи.

             Носачова Т. С ділиться досвідом    повторення теми з літератури « Роман у віршах  « Маруся Чурай» Ліни Костенко» Вона, в першу чергу, дає посилання на     інформацію, яка є в підручнику: https://drive.google.com/drive/folders/16DfAodGg8qzJmOlBC9mxBTT4k5yEmfnk ,  додатково  на сайт, де можна прочитати ( згадати, повторити) матеріал :  https://naurok.com.ua/konspekt-uroku-z-ukra-nsko-literaturi-v-11-klasi-lina-kostenko-marusya-churay-folklorna-ta-istorichna-osnova-tvoru-obraz-golovno-gero-ni-13705.html  . Далі обов’язковим є перевірка знань.  Можна повторити інформацію   та закріпити знання за посібником Олександра Авраменка :  https://www.slideshare.net/yakimgimnazia/ss-57226515 ( с.163)   , посилання на проходження тесту : https://golovina-helen.ucoz.ru/tests/literatura/2-2-0  , результат  якого здобувачі надсилатимуть  у вигляді скріну на Viber, Instagram, Telegram,   email викладача.       

                  Для успішного складання  тестування  викладачі радять завжди мати перед собою  програму  ЗНО  з  предмета,  яка  є своєрідним дороговказом. Крім того, рекомендують  повторювати матеріал,  озброївшись підручниками, рекомендованими  довідниками, а також дивитися  відеоуроки, брати  курси на телеканалі «РАДА» та YouTube-каналі  Міносвіти,  повні курси підготовки до ЗНО з тестами, завданнями та конспектами занять  на платформах студій  онлайн:  EdEraILearn (Освіторія): Prometheus та BeSmart тощо. Втім, найважливіше, не втрачати зв’язок зі своїми викладачами, з’ясовувати незрозумілі питання в телефонному режимі, «Вайбері» чи «Скайпі».