Метослужба профтехосвіти Дніпропетровщини вивчає досвід Польщі із учнівського самоврядування

В рамках польсько-української програми RITA – «Region in Transition» («Зміни в регіоні») методисти навчально-методичного центру профтехосвіти у Дніпропетровській області разом із представниками Львівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти відвідали місто Варшаву (Польща) з навчальним візитом з метою вивчення досвіду з розвитку демократичної функції польського учнівського самоврядування .

Відповідно до програми навчального визиту методисти стали учасниками підсумкової Конференції проекту Фундації Civis Polonus для варшавських шкіл «Самоврядування має силу», яка відбулась у Центрі креативності «Таргова». У стендовій презентації відбулось цікаве, інтерактивне спілкування із авторами найкращих реальних і різноманітних проектів учнівського самоврядування з понад 20 варшавських шкіл з числа школярів та їх координаторами.

 За участі  представників Варшавської міської ради, Фундації Civis Polonus та Варшавського Центру навчальних та суспільних інновацій відбувся діалог із представниками учнівського самоврядування та радниками щодо вирішення проблем підтримки та активізації діяльності учнівського самоврядування та поширення набутого досвіду в інших варшавських школах.

На зустрічі із керівниками-координаторами Фундації Civis Polonus відбулась конструктивна розмова про подальшу співпрацю, спрямовану на учнівське самоврядування, молодіжні дільничі ради, різні форми підтримки вчителів-координаторів (радників, опікунів УС) та активізацію молоді.

Наступна зустріч відбулась із Аркадіушем Вальчаком, директором Варшавського Центру навчальних та суспільних інновацій, який презентував діяльність Центру, навчальні пропозиції для вчителів щодо розвитку суспільної та громадянської активності. Отримали в подарунок дитячу історичну енциклопедію про витоки та розвиток демократії у Варшаві 1918-1939 років, авторами якої є працівники Центру.

Наступним стало знайомство із учнівським самоврядуванням варшавської школи № 340, яке отримало визнання керівництвом мерії та їх діяльність вважається однією із демократичнішою у співдружності із керівництвом школи, батьками та громадськістю. Жваво та емоційно юнаки та дівчата розповіли: про їх діяльність від початку створення осередку УС до теперішнього часу, про формування основних положень УС та вплив їх діяльності на життя школи, про співпрацю із опікуном їх організації та  підтримку в межах шкільного середовища.

В Центрі зв’язків з громадськістю Варшавської міської ради представниками мерії презентовано учасникам візиту напрямки діяльності виконавчої влади щодо активізації дітей та молоді в рамках міських молодіжних  програм. Спільно із Фундацією Civis Polonus мерією розроблено «Програма «Молодь Варшави», «Стандарти діяльності для учнівського самоврядування» - інструментарій для учнів та вчителів та проект на 2020 рік «Підліток у самоврядуванні».

Відвідали Музей історії євреїв «ПОЛІН» та ознайомились із інтерактивною виставкою «У Польщі Короля Мацюся» за повістю Януша Корчака, яка призначена для навчання школярів з раннього віку поняттям демократія, держава, співвідповідальність, механізм прийняття рішень та їх результативність.

У «Центрі Науки Коперник» під час екскурсії та спілкування із працівниками Центру ознайомились із процесами взаємодоповнення формального і неформального навчання, співпраці із школами з метою активізації учнів у демократизації навчального процесу завдяки дослідам за різними напрямками та професіями для дітей, підвищення педагогічного професійного рівня для викладачів, що супроводжується забезпеченням інструментарієм для подальшої роботи на місцях.

Учасники навчального визиту обговорили актуальні питання та проблемні ситуації щодо демократичної культури створення учнівського самоврядування в Польщі та Україні,  отримали інформацію від польських практиків про реальні практичні заходи та інструментарій демократизації учнівського самоврядування, впровадження механізмів активної участі учнів у освітньому і суспільному житті.

Практика активізації учнівського самоврядування буде поширена на всі ЗП(ПТ)О Дніпропетровщини.

За результатами проведеної роботи буде спільно опрацьовано кращий досвід шкіл щодо активізації УС та опубліковано у збірці «Добрі практики учнівського самоврядування», яка стане допоміжним засобом для використання в українських та польських школах.

Співпраця із Фундацією Civis Polonus продовжується.

В.М.Василиненко В.М.,

директор НМЦ ПТО

у Дніпропетровській області